Haber

Eskişehir’de Doruk Madencilik işçileri açlık grevine başladı

Eskişehir TMSF’den Yıldızlar Holding iştiraki Doruk Madencilik’e devredilen şirkette çalışan maden personeli, maaşları ve ödenmeyen alacakları için kendilerini fırına kilitleyerek açlık grevine başladı. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka Maden personelinin durumuna ilişkin olarak; “Yer altında çalışan madenciler normalde yer üstünde çalışanlardan iki kat fazla ücret alıyorlar. Ancak onlara da yer üstünde çalışıyormuş gibi davranılıyor. Artık işçiler doğal olarak haklarını arıyor. Bunun için önce oturma eylemi başlattılar. Ancak yetkililer hassasiyet göstermeyince, ‘zaten kaybedecekler.’ Hiçbir şeyimiz yok’ diyerek kendilerini madene kilitlediler ve şu anda açlık grevindeler.”

“Burada herkesin 10-15 yıllık emeği var. TMSF bütün emeğini harcasaydı, kıdem tazminatı alsaydı kimse burada kalmazdı. Acımız büyük. Ailelerimiz, çocuklarımız çocuklarımızı bekliyor. Okullar açılacak, hepimiz okul alışverişine gideceğiz, adamlar bize 10-10,5 yıl veriyorlar, bin lira yatırım yaptılar, adamlar taban bedelini bile ödemediler, BES’i kestiler, benim param bile yok. izin. BES’i karşı tarafa yatırmadım, iptal edemem. Evim kiralık, çoğumuz ev kiralıyoruz. Herkesin çocuğu var, okula gidecekler. Çoğumuz gurbetçiyiz.. Normalde biz Ayın 7’si ile 10’u arasında maaş ödeniyorsa, adam maaşını aklına göre 20’sinde, 25’inde, 30’unda öder.

Yıldızlar Holding o kadar şerefsiz bir iş yapıyor ki TMSF denetlemiyor. Neden kontrol etmiyorsunuz? Hiçbir yükümüzü imzalamadan, bize sözleşme yapmadan bizi cezalandırıyor. Emekli maaşımızın yarısını veriyor, sigortamızı yerden ödüyor. Yetmiyor, her yerde santralde çalıştırılıyor… Ayın başından itibaren 165 işçimiz hepimize ücretsiz izin verildi.”

İşçiler, “Hakkımızı verin, kimseden yardım istemiyoruz. Devlet yetkililerine sesleniyoruz, ‘Sesimizi duyan var mı” dediler. dediler.

CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka da işçilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Gücün işletmenin eski sahibinin arkasında olduğunu hatırlatan Nazlıaka, şöyle konuştu:

“15 Temmuz’da bu işletmenin FETÖ’cü olduğu ortaya çıktı ve sonrasında doğal olarak TMSF’ye devredildi. Ancak TMSF, maden işçilerinin devralma haklarını gasp etti. Konuyu Meclis’e taşıdık, katkı sağladık. Bir süre sonra haklarına kavuştular. Şimdi aynı maden işçileri yine büyük mağduriyet yaşıyor. Şirket Aralık 2022’de Yıldızlar SSS Holding’e satıldı. Yıldızlar SSS Holding önce 250 çalışanına ücretsiz izin verdi, ardından bir Tazminatını henüz ödemedi. Beypazarı başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gelen son derece deneyimli maden işçilerinin çalıştığı ve araziye çıkardığı, şu anda yer altında çalışan Naksan Holding’e ait olup, yeraltı madencilerine ait olan işletmede hak verilmemektedir. Bugün Yıldızlar SSS Holding’e, yer altında çalışan madencilere yer üstünde çalışanlardan iki kat fazla ücret ödenmesi gerekiyor ama aynı zamanda yerde çalışıyormuş gibi muamele yapılıyor. Artık işçiler doğal olarak haklarını arıyor. Bunun için öncelikle oturma hareketine başladılar. Ancak yetkililer hassasiyet göstermeyince ‘zaten kaybedecek bir şeyimiz yok’ diyerek kendilerini madene kilitlediler ve şu anda açlık grevindeler. Yetkililerin bir an önce seslerini duyup hak mağduriyetlerini ortadan kaldırmaları gerekiyor.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

silifke-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu